PERKOZ – lekcje z natury
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP „Perkoz” znajduje się w miejscowości Waszeta niedaleko Olsztynka. Jest położony na granicy Warmii i Mazur, na półwyspie wśród Lasów Łańskich, nad samym brzegiem Jeziora Plusznego. W sąsiedztwie przebiega główna droga z Warszawy do Gdańska i Olsztyna.
Miejsce jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest tu całoroczny, dwukondygnacyjny obiekt hotelowy dla 160 osób (pokoje 2,3,4-osobowe z łazienkami) oraz pole namiotowe dla 150 osób z zapleczem sanitarnym (czynne od maja do października). Na terenie ośrodka znajduje się świetlica, wiata wypoczynkowa, stołówka, boiska do piłki nożnej i siatkowej, kąpielisko z pomostem, przystań oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów. ZHP to organizator wypoczynku dla dzieci z wieloletnią tradycją – mówi Norbert Kardahs, kierownik „Perkoza”. – Mamy instruktorów z ogromnym doświadczeniem i bardzo różnorodną ofertę, która pomaga rozwijać zainteresowania najmłodszych i rozbudza w nich ciekawość świata. Harcerzom proponujemy obozy, biwaki, kursy czy zimowiska, podczas których nie tylko świetnie się bawią, ale też doskonalą swoje umiejętności i zdobywają kolejne stopnie. Z myślą o nauczycielach i uczniach przygotowaliśmy zielone szkoły i fascynujące zajęcia edukacyjne, które pozwalają im porównać to, o czym czytają w książkach z rzeczywistością. Mają znakomitą okazję, żeby zobaczyć różne gatunki zwierząt czy roślin w naturalnym otoczeniu.
Opiekunowie mogą skomponować najbardziej dogodny program dla ich grupy oraz okres, jaki spędzą w ośrodku (1-5 dni). Wśród proponowanych aktywności są, m.in. biegi na orientację, zajęcia z przetrwania, budowanie szałasu, rozniecanie ogniska, wydobywanie złota, strzelanie z łuków, zjazd na tyrolce, gra w paintballa, spływy kajakowe, wyprawy rowerowe.
Ich uzupełnieniem są lekcje na świeżym powietrzu prowadzone przez doświadczonych pedagogów. Obejmują szeroki zakres zagadnień i są przygotowane do prowadzenia na wszystkich poziomach edukacji. To, np. wycieczka z leśniczym, który opowie, jak rozróżniać typy lasów, zajęcia o ekosystemie. Uczestnicy mogą wcielić się w rolę pszczelarzy i geologów. Prowadzą również obserwacje ornitologiczne, w Gospodarstwie Rybnym w Swaderkach poznają gatunki ryb, a w oczyszczalni ścieków w Olsztynku, sprawdzą jak zmniejszyć zanieczyszczanie wód.
Ośrodek udostępnia też swoją terenową bazę nauczycielom do prowadzenia własnych zajęć. Do ich dyspozycji jest ogródek dydaktyczny z kolekcją roślin, lapidarium z minerałami i skamieniałościami, automatyczna stacja meteorologiczna, umożliwiająca wykonywanie pomiarów. Mogą korzystać ze ścieżki dydaktycznej, z Pracowni Przyrodniczej wyposażonej w sprzęt do obserwacji, m.in. mikroskopy, lornetki, teleskopy astronomiczne, a także z pracowni komputerowej, zbiorów multimedialnych i bibliotecznych. Z pewnością niezapomniane będą lekcje w łodzi żaglowo-wiosłowej z sondą tlenowo – termiczną, czerpaczami, konduktometrem, sonarem, busolami, lupami i tablicami dydaktycznymi.
– Działalność ekologiczna Perkoza była wielokrotnie wyróżniana. W roku 2009 otrzymaliśmy statuetkę Najlepszej Usługi Turystycznej Województwa, a w roku 2014 certyfikat i prawo korzystania ze znaku Produkt Warmia Mazury. Zdobyliśmy również wyróżnienie w konkursie EKO-LIDER Warmii i Mazur – opowiada Norbert Kardahs. – Dla nas jednak największą nagrodą jest zadowolenie naszych młodych gości, którzy dobrze się bawią, a przy okazji uczą się szacunku do przyrody.
Szczegóły: http://perkoz.zhp.pl/