W dniu 16 czerwca członkowie  z warmińsko – mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki wzięli udział w spotkaniu warsztatowym z przewoźnikami lotniczymi operującymi na trasach z i do Portu Lotniczego Olsztyn – Mazury w Szymanach. Spotkanie poświęcone było interakcji biznesowej z przedstawicielami linii lotniczych, a także zapoznaniu się z planami połączeń i infrastrukturą lotniska.

Położone w sercu regionu lotnisko to nowoczesny, międzynarodowy port, przygotowany  do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym jak i czarterowym. Potencjał portu w zakresie rocznej obsługi pasażerów sięgać  będzie 500 000 osób. Na terenie terminala podróżni i goście Portu korzystać mogą z ciekawej i przyjaznej infrastruktury lotniska oraz bogatego zaplecza, które ułatwia i przyśpiesza oczekiwanie na samolot.  Na parterze, w holu głównym, znajdują się oprócz informacji lotniskowej także sklep sieci -1 Minute, kawiarnia oraz dwie wypożyczalnie samochodów – Avis i Herz. W górnej części terminala, na I piętrze, zlokalizowany jest przeszklony taras widokowy z dużą poczekalnią. Pasażerowie oczekujący w strefie odlotów mogą skorzystać z otwartej już restauracji Flying Bistro oraz dwóch sklepów wolnocłowych lub kiosków sieci Relay i Aelia Duty Free.

1 grudnia 2015 roku Linia lotnicza Sprint Air uruchomiła sprzedaż biletów na połączenia z Portu Lotniczego Olsztyn Mazury do Krakowa i Berlina, a od 6 czerwca 2016 roku do listy połączeń dodała Wrocław. Na trasach tych, loty realizowane są turbośmigłowym samolotem szwedzkiej firmy SAAB 340A, który na swój pokład może zabrać 33 pasażerów. Ceny biletów na trasach krajowych rozpoczynają się od 99 zł, natomiast bilet do Berlina kupić można już za 149 zł.

17 czerwca b.r. uruchomione zostało połączenie do Monachium. Loty realizowane są przez Adria Airways, trzy razy w tygodniu, 84-miejscowym samolotem Bombardier CRJ 900 w formule code-share z Lufthansą. Oznacza to, że pasażerowie zyskują możliwość przelotu z Warmii i Mazur do wielu miejsc na świecie, z przesiadką w Monachium. Adria Airways to słoweńskie linie lotnicze, z siedzibą w Lublanie. Adria realizuje połączenia z 23 krajami, głównie w Europie. Należy do sojuszu Star Alliance. Głównym węzłem jest Port lotniczy Lublana. Posiada również bazę w Porcie Lotniczym Łódź oraz w Pristinie.

Natomiast w sobotę 18 czerwca b.r. odbyła się  inauguracja długo wyczekiwanego przez naszych pasażerów połączenia do Londynu Luton . Linia lotnicza Wizzair  uruchomiła regularne połączenia  lotnicze z Londynem.  Pierwszy rejsowy samolot z Szyman do stolicy Wielkiej Brytanii wystartował z blisko 170 osobami na pokładzie.

Również  Polskie Linie Lotnicze LOT  2 lipca b.r. uruchomią połączenia z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do Warszawy. Połączenia realizowane będą trzy razy w tygodniu (poniedziałek, czwartek, sobota) 78-miejscowym samolotem Bombardier Q400. Loty realizowane będą sezonowo do 1 października 2016 roku.

Loty do Londynu Stansted rozpoczną się 1 listopada 2016r. i będą realizowane trzy razy w tygodniu. Ryanair obsłuży na lotnisku 50000 klientów rocznie. Nowa trasa do Londynu jest doskonałą propozycją dla pasażerów biznesowych oraz turystów, którzy w ramach programu “Always Getting Better” już wkrótce będą mogli korzystać z jeszcze większej liczby nowych tras, nowych wnętrz kabin samolotów oraz jeszcze niższych cen.

Zrzeszeni w Polskiej Izbie Turystyki przedstawiciele  biur podróży, hoteli i obiektów wypoczynkowych liczą na rozwój ruchu lotniczego w naszym regionie oraz coraz większą liczbę pasażerów, która z kolei jest szansą na bezpośredni rozwój turystyki wyjazdowej oraz przyjazdowej.